Projekti spajanja trgov

Trgovanje za dan vnaprej

Namen enotnega spajanja trgov za dan vnaprej (SDAC) je ustvariti enoten vseevropski trg z elektriko za dan vnaprej, ki spodbuja učinkovitost trgovanja, konkurenco in uporabo virov. Učinkovito dodeljuje čezmejne prenosne zmogljivosti in omogoča čezmejno trgovanje prek implicitnih avkcij za dobavo elektrike za naslednji dan.

SDAC se opira na rešitev cenovnega spajanja regij, Price Coupling of Regions (PCR), in gre za skupna prizadevanja med imenovanimi operaterji trga z električno energijo (IOTEE) in sistemskimi operaterji prenosnega elektroenergetskega omrežja (TSO).

Več informacij o SDAC je na voljo tukaj.

Sprotno trgovanje znotraj dneva

Enotno spajanje znotraj dneva (SIDC) ustvarja enoten medobmočni trg z elektriko znotraj dneva v EU. Preprosto povedano, kupci in prodajalci energije (udeleženci na trgu) lahko sodelujejo po vsej Evropi in neprekinjeno trgujejo z elektriko na dan, ko je energija potrebna.

Ker se proizvodnja občasnih in obnovljivih virov energije, kot je sončna energija, povečuje, se udeleženci na trgu vse bolj zanimajo za trgovanje na trgih znotraj dneva. To je zato, ker je po zaprtju trga za dan vnaprej za udeležence na trgu postalo težje vzdrževati ravnotežje (tj. dobavo ustrezne količine energije).

Ravno ta zmožnost uravnoteženja svojih pozicij do ene ure pred časom dostave je zelo koristna za udeležence na trgu in elektroenergetske sisteme, saj med drugim zmanjša potrebo po rezervah in s tem povezane stroške, hkrati pa omogoča dovolj časa za izvajanje procesov delovanja sistema, da se tako zagotovi tudi varnost sistema.

13. junija 2024 se je uspešno začel projekt IDA.

Več informacij o SIDC je na voljo tukaj.

Projekt Core FB MC

Core Flow-Based Market Coupling (Core FB MC) je skupni projekt, ki vključuje 16 sistemskih operaterjev prenosnega elektroenergetskega omrežja in 10 imenovanih operaterjev trga z električno energijo (IOTEE). Cilj projekta je razviti in implementirati sistem spajanja trgov v celotni Core regiji (Core CCR) v okviru enotnega spajanja trgov za dan vnaprej (SDAC). Obe strani, ki sodelujeta v Core CCR, si prizadevata vzpostaviti potrebne operativne pogoje za optimizacijo uporabe prenosnega sistema z regionalnega vidika, da bi tako olajšali oblikovanje enotnega evropskega trga.

Core CCR sestavljajo meje območij trgovanja med naslednjimi območji za trgovanje držav članic EU: Avstrija, Belgija, Hrvaška, Češka, Francija, Nemčija, Madžarska, Luksemburg, Nizozemska, Poljska, Romunija, Slovaška in Slovenija.

Vse te države so v središču Evrope, zato je program Core CCR pomemben za nadaljnjo integracijo evropskega trga.

Projekt se je uspešno začel izvajati 8. junija 2022.

Projekt IBWT - Italian Borders Working Table

Projekt spajanja trgov italijanske regije (the Italian Borders Working Table - IBWT) je skupni projekt spajanja trgov med sistemskimi operaterji prenosnega elektroenergetskega omrežja in borzami elektrike Avstrije, Francije, Grčije, Bolgarije, Italije, Slovenije, Hrvaške in Švice za namene izvajanje evropskega ciljnega modela za dodeljevanje zmogljivosti in upravljanja prezasedenosti. Namen projekta je opredeliti postopke pred spajanjem, po spajanju in pri izjemnih situacijah. Ti postopki so nujni za delovanje spajanja trgov med italijanskimi mejnimi partnerskimi trgi za dan vnaprej.

Projekt načrtovanja pred spajanjem in po spajanju trgov je bil izveden leta 2013, definiralo pa se je tudi arhitekturo procesov pred spajanjem in po spajanju na visoki ravni. Operativna faza spajanja trgov na severnih mejah Italije pod okriljem MRC se je pričela v začetku leta 2015. Meja med Slovenijo in Avstrijo je bila projektu dodana leta 2016, a je bila kasneje odstranjena, saj se je preselila v regijo Core.

Market messages