Spajanje trgov
Spajanje trgov je postopek, pri katerem se na trgih elektrike dajo ponudbe za dan vnaprej in znotraj dneva, ne da bi bile čezmejne zmogljivosti dodeljene vnaprej. Med postopkom spajanja trgov električne energije se usklajujejo ponudbe na enotnem vseevropskem trgu in na najučinkovitejši možni način dodeljujejo omejene čezmejne prenosne zmogljivosti. Pred uvedbo spajanja trgov je bilo treba čezmejno zmogljivost in električno energijo kupovati ločeno.
Glavne prednosti spajanja trgov so:
- Povečana socialna blaginja → Spajanje trgov odpravlja nezadostno čezmejno dodeljevanje in zagotavlja, da potrošniki za elektriko plačajo pošteno ceno. To spodbuja konkurenco in znižuje stroške za končne uporabnike.
- Odstranitev tveganj in stroškov ločenega trgovanja s prenosno zmogljivostjo in energijo → implicitne dražbe omogočajo proces v enem koraku, ki maksimira in optimizira uporabo obstoječih čezmejnih zmogljivosti.
- Izboljšana energetska varnost → Medsebojno povezani trgi se lahko zanašajo drug na drugega med pomanjkanjem oskrbe ali nepričakovanimi motnjami, kar izboljša energetsko varnost tako, da zmanjša odvisnosti od enega samega vira energije ali dobavitelja.
- Spodbujanje obnovljivih energij → Z ustvarjanjem bolj integriranega trga lahko spajanje trgov olajša integracijo različnih obnovljivih virov energije, kot sta denimo veter in sonce.
Če povzamemo, spajanje trgov na evropskem trgu elektrike ustvarja učinkovitejši in bolj integriran trg z večjo konkurenco in cenovno konvergenco. To koristi tako potrošnikom kot proizvajalcem, hkrati pa spodbuja naložbe v novo infrastrukturo in obnovljive vire energije.
Zgodovina spajanja trgov Evrope in Slovenije
Spajanje trgov ima svoje začetke leta 2006 in sicer kot lokalna pobuda med francoskim, belgijskim in nizozemskim trgom za dan vnaprej. V naslednjih letih je sledila širitev v srednjo zahodno Evropo, nordijske države in severozahodno Evropo. Proces, ki ga je sprva na komercialni osnovi razvilo več evropskih borz elektrike, je bil leta 2015 urejen z Uredbo Komisije (EU) 2015/1222 z dne 24. julija 2015 o določitvi smernic za dodeljevanje zmogljivosti in upravljanje prezasedenosti, ki določa pravila za nadaljnje delovanje in razvoj.
Družba BSP je bila ustanovljena leta 2008 in je sprva delovala le na lokalnem trgu. Prvi uspešno izveden projekt spajanja trgov je bil ta za dan vnaprej na slovensko-italijanski meji v začetku leta 2011. Meje z Avstrijo, Hrvaško in Madžarsko so bile spojene v letih 2016, 2018 in 2022, začenši s segmentom za dan vnaprej. Kmalu zatem je sledilo spajanje trga znotraj dneva.
22. junija 2016 je BSP skupaj z italijanskimi partnerji na slovensko-italijanski meji uvedel implicitne avkcije znotraj dneva (MI). To je bil pilotni evropski projekt, ki se je pozneje razvil v ’Dopolnilne regionalne dražbe znotraj dneva’ (CRIDA) in so ga 13. junija 2024 nadomestile vseevropske dražbe znotraj dneva (IDA).
BSP je 8. junija 2022 skupaj z desetimi imenovanimi operaterji trga z električno energijo (IOTEE) in šestnajstimi sistemskimi operaterji prenosnega omrežja (TSO) v okviru integracije trga za dan vnaprej vstopil v regijo izračuna jedrnih zmogljivosti. Od takrat so bili osnovni izračuni opravljeni na vseh mejah razen na italijanski.
Pravne podlage
Uredba Komisije (EU) 2015/1222 z dne 24. julija 2015 o določitvi smernic za dodeljevanje zmogljivosti in upravljanje prezasedenosti je začela veljati 14. avgusta 2015. Ta uredba določa pravila za delovanje čezmejnega trga za dan vnaprej in trga znotraj dneva v Evropski uniji, zaradi česar je spajanje trgov pravno zavezujoče po vsej Evropski uniji.
Uredba CACM je uvedla tudi entiteto imenovanega operaterja trga z električno energijo (IOTEE) z namenom upravljanja, vzdrževanja in nadaljnjega razvoja enotnega spajanja trgov za dan vnaprej (SDAC) in enotnega spajanja trgov znotraj dneva (SIDC).
Decembra 2015 je Agencija za energijo imenovala družbo BSP Energy Exchange LLC za Nominiranega operaterja trga z elektriko za obdobje 4 let na območju Republike Slovenije. Status IOTEE ji je bil podaljšan v letih 2019 in 2023.
Struktura upravljanja
Vse IOTEE in TSO entitete sodelujejo, da bi dosegli resnično integriran evropski trg z elektriko. Tovrstno sodelovanje se doseže prek skupne strukture upravljanja oziroma odbora, ki usmerja spajanje trgov, to je Market Coupling Steering Committee (MCSC), in ta odbor vključuje predstavnike vseh vpletenih strani.
Dejavnosti MCSC podpirajo horizontalne združene skupine, ki obravnavajo pravne in komunikacijske vidike spajanja. Poleg tega se na strani SDAC štiri skupine ukvarjajo s sledečim: načrtovanje trga in sistema, postopki in delovanje, aplikacija za simulacijo in 15-minutni ICG. Na strani SIDC pa obstajajo tri združene skupine, ki se ukvarjajo z: operacijami (OPSCOM) in nadzorom sprememb, zagotavljanjem kakovosti in upravljanjem izdaj (QARM) ter oblikovanjem trga in sistema (MSD).